Izgalmas, eseménydús év van mögöttem, sok minden történt tavaly. Ha a személyes élményekről kérdez először, akkor a PHOENIX-es események mellett a legemlékezetesebbek azok az alkalmak voltak, amiket családi vagy baráti körben tölthettem, nagyon szeretem a „sátras ünnepeinket”. Köztük volt többek között a 25 éves házassági évfordulónk is, amit fontos mérföldkőnek éltünk meg mindketten, és aminek sok-sok boldogságot és két gyönyörű, most már nagylányt köszönhetünk, így számomra ez volt a legmegindítóbb személyes esemény az évben.
A közéleti, gazdasági és világpolitikai történések természetesen sokszor kevésbé vidámak, ebből a szempontból 2024 különösen nehéz év volt. A feladatköröm miatt nem térhetek ki ezek elől, de megpróbálom a ránk zúduló hírekből csak a tényleg fontosakat értelmezni és ezekről véleményt kialakítani.
Azt látom, hogy az emberek jelentős része ösztönösen úgy reagál a makrokörnyezetünkből érkező negatív hírekre, hogy jobban koncentrál a mikrokörnyezetére. Én is ezt teszem, megpróbálok jobban figyelni a mellettem élőkre, érzékenyebb lenni a problémáikra és mindenkit arra bíztatok, hogy örüljünk jobban egymás és a saját sikereinknek.
Talán így lehet megtalálni a belső békét és boldogságot ezekben az években.
A rendelkezésre álló adatok alapján a gyógyszertári szegmens értékben mintegy 8%-kal növekedett, míg a dobozszám közel azonos volt a tavalyival.
A vényköteles szegmensben dobozszámnövekedés is volt, ami részben a 2023-ban a kórházi szegmensből átsorolt nagyértékű készítmények forgalmának volt köszönhető.
A nem vényköteles területen azonban tovább csökkent a dobozszám, hiszen a vásárlóerő általános csökkenése miatt a betegek kevesebb OTC gyógyszert, étrend-kiegészítőt és egyéb készítményt vásároltak.
A legmeglepőbb számomra az volt, hogy a korábbi évekhez képest 2024-ben jóval több olyan jogszabály lépett életbe vagy került ki tervezet formájában, amelyek érintik a gyógyszerellátást. Ez azt mutatja, hogy a jogalkotó mélyebben foglalkozik ezzel a területtel, mint korábban.
Sok szakmai vitát váltott ki például a kórházi gyógyszerellátás kiszervezése egy projekttársaságba, ami végül nem történt meg a tervezett januári időpontban. Kíváncsi vagyok, hogy mi lesz ezzel a témával 2025-ben.
Szintén sok vita volt arról a jogszabályról, ami májustól kezdve lehetővé tette, hogy a kistelepüléseken működő fiókgyógyszertárak gyógyszertári szakasszisztens jelenlétével és a gyógyszerészhez online kapcsolat biztosításával működjenek.
Kihirdetésre került továbbá a stratégiai gyógyszerlista, ami hasznos dolog, azonban sajnos a nagykereskedőkre telepít egy pufferkészlet tartási kötelezettséget, ami a számításaink szerint hatalmas összegű és aránytalan mértékű finanszírozási terhet ró minden nagykereskedőre. Bízom abban, hogy a Gyógyszernagykereskedők Szövetsége talál erre a problémára valamilyen megnyugtató megoldást az Egészségügyi Államtitkársággal és az NNGYK-val folytatott megbeszélésein.
Azt gondoltam, hogy a 2023-as tapasztalatok alapján megkapják majd a kórházak a megfelelő mértékű finanszírozást, így nem alakul ki újra kritikus helyzet. Sajnos tévedtem! 2024 ebből a szempontból még rosszabb év volt, ami jelentősen befolyásolta a gazdálkodásunkat.
Óriási a feszültség a rendszerben a kórházak alulfinanszírozása miatt. Nekünk hatalmas összegeket kell magas kamatú banki hitelekből finanszíroznunk, miközben az árrésünk minimális.
Ez a rendszer így fenntarthatatlan, jelen pillanatban minden nagykereskedő a gazdasági stabilitását kockáztatja, miközben a kórházak gyógyszerellátásával az államot finanszírozza.
Ez részünkről gazdaságilag már rég nem racionális, a betegellátás folyamatosságára tekintettel tesszük a dolgunkat, amíg bírjuk.
Fontos lenne, hogy 2025-ben megoldódjon ez a probléma, mert még egy ilyen évet nem bír ki a szektor!
A nagykereskedők továbbra is meghatározó szereplői a gyógyszerellátási rendszernek, akik a gyógyszertárakkal szoros együttműködésben és bizonyos értelemben egymásrautaltságban dolgoznak.
A két szektor együtt sír és együtt nevet, ha valamelyikünknek rosszul megy, az rögtön kihat a másikunkra, ezért nem értem a néha-néha felbukkanó, megosztást célzó törekvéseket.
Szektortársként nézve a nagykereskedőket örömmel látom, hogy mindenki megpróbál fejleszteni, előrelépni, hogy mindenki elkötelezetten dolgozik a gyógyszertárak és kórházak támogatásáért.
Versenytársként tekintve a szereplőkre érzékelem a különbségeket, mások a lehetőségek és más a stílus is. Őszintén szólva elszomorított az a piaci hír, hogy a Hungaropharma fel kívánja vásárolni a Viridist, amely gyógyszerész tulajdonú nagykereskedőként különös jelentőséggel bír a piacon. Nem tartom elfogadhatónak, hogy a piac egyik meghatározó szereplője úgy kívánja elérni a célját, hogy félelmet ébreszt a Viridis-tulajdonos gyógyszerészekben a jövőt illetően. Nehezen értelmezhető az ajánlatuk elfogadásának szükségszerűsége melletti érvelésük a „multinacionális kereskedelmi érdekek növekedéséről” úgy, hogy mögöttük egy multinacionális tulajdonos és egy multinacionális stratégiát sikeresen alkalmazó másik tulajdonos áll. Megítélésem szerint a felvásárlási folyamat elindítása nem csak a Hungaropharma, hanem az ágazat stabilitása és a nagykereskedők és gyógyszerészek együttműködése szempontjából sem volt szerencsés lépés.
Az említett kihívások mellett természetesen nagyon sok örömteli esemény is volt az év során. Aminek a legjobban örülök az az, hogy tovább tudtuk erősíteni a gyógyszerészekkel való személyes és szakmai kapcsolatainkat. A nagykereskedelem legfontosabb feladatának azt látom, hogy a logisztikai alapszolgáltatás mellett magas színvonalú gyógyszerész-szakmai, beszerzési, marketing és egyéb szolgáltatásokkal támogassa a gyógyszerészek és a gyógyszertárak munkáját.
Ehhez ki kell alakítanunk a megfelelő infrastruktúrát és azon kell dolgoznunk, hogy ezek a szolgáltatások a lehető legmagasabb színvonalon, gyorsan és alacsony költséggel valósuljanak meg.
Nagyon hálás vagyok azért a sok visszajelzésért, amit partnereinktől kapunk, illetve a szolgáltatásaink igénybevételi statisztikái is megerősítenek minket abban, hogy jó úton járunk.
Mindemellett nagy köszönettel tartozom a PHOENIXes munkatársaimnak, akik ebben az évben is óriási erőbedobással és nagy szakértelemmel látták el feladatainkat. 2024-ben közel 200 millió doboz gyógyszertári készítményt vettünk át, tároltunk raktárainkban és szállítottunk ki a gyógyszertárakba és kórházakba. Ez minden egyes munkanap 800 ezer doboz szakszerű, a gyógyszerbiztonsági előírások maximális betartása melletti kiszolgálását jelenti. Óriási szám, óriási felelősség mindez! Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy folyamatosan magas színvonalon tudjuk ellátni ezt a nehéz feladatot.
Mindenekelőtt az új Győri Logisztikai Központ novemberi alapkőletételét említeném, ami a PHOENIX közel 30 éves történetének is meghatározó eseménye. A modern, automatizált raktárból még pontosabban és gyorsabban fogunk tudni dolgozni, így még jobb logisztikai szolgáltatással tudjuk majd támogatni a gyógyszertárakat és kórházakat.
A 8 Mrd Ft értékű zöldmezős beruházást teljes mértékben önerőből valósítjuk meg, a létesítmény kialakítása része annak a logisztikai fejlesztési programunknak, amit néhány évvel ezelőtt már Fóton, Kecskeméten és Polgáron a raktáraink automatizálásával megvalósítottunk.
Nagy fókuszt helyezünk a Szimpatika fejlesztésére, nagyon sikeresen indult a Szimpatika Officina Programunk, gyönyörűek lettek az első megújult gyógyszertárak Lébényben, Sopronban, Budapesten és Balatonalmádiban. Ezen túl nagyon sok Szimpatika gyógyszertár kapott új, modern portált. A Szimpatika az egyik legerősebb együttműködési program, ami óriási jövő előtt áll!
Nagyvállalatként különösen fontosnak tartjuk a fenntarthatóságot, minden tevékenységünket és intézkedésünket megvizsgálunk ebből a szempontból is.
Újabb elektromos kiszállítóautót állítottunk munkába és óriási eredménynek tartom, hogy elektromos napelemek felszerelésével és hatékonyabb szigetelés kiépítésével 2024-ben 57%-kal kevesebb elektromos áramot használtunk mint 2021-ben.
Nagy örömmel töltött el minket, hogy a PHOENIX Pharma Zrt. felkerült a HVG ESG TOP-40 listájára, ami azt jelenti, hogy ott vagyunk az ország 40 legfelelősebben működő vállalata között! Mindenképp szeretném megemlíteni azt a sok-sok kedves visszajelzést, amit a 2023-as és 2024-es év végi videóink kapcsán kaptunk a gyógyszerészektől. Az egész éves kemény munka után úgy gondoltuk, hogy megpróbálunk egy kicsit hozzájárulni az év könnyedebb, humorosabb lezárásához, és persze mi is nagyon jól éreztük magunkat a forgatásokon a kollégáinkkal.
Összegyűjtöttem ezeket a visszajelzéseket, és ha valami miatt búslakodok, mindig előveszem őket, hogy felvidítsanak.
Számomra minden évben azok a legfontosabb események, amikor találkozni tudunk gyógyszerész partnereinkkel egy-egy PHOENIX-es rendezvényen.
2024-ben Pécsett, Szegeden, Győrben, Budapesten, Debrecenben és Kecskeméten is volt alkalmunk találkozni, nagyon örültem minden beszélgetésnek, visszajelzésnek és közös élménynek!
Szerencsére a kollégáim sosem fogynak ki az ötletekből! Mindenekelőtt szeretnénk továbbfejleszteni a logisztikai és a gyógyszerészeknek hozzáadott értéket teremtő szolgáltatásainkat. Folyamatosan vizsgáljuk azokat a digitális megoldásokat, amelyekkel támogatni tudjuk a gyógyszertárak napi munkáját.
Továbbfejlesztjük a Szimpatikát, új lendületet adunk a Medikáció E-learning programunknak és még több funkciót építünk a PHOENIX VIP platformba.
A Győri Logisztikai Központ építése szintén nagyon szép feladat lesz, jó lesz látni a terveinket megvalósult formában.
Ezen túl elkezdtünk egy nagyon izgalmas fejlesztést, aminek közvetlen hatása lesz a partnerkapcsolatainkra, de ha ezt most elárulom, a kollégáim biztosan megmossák a fejemet, úgyhogy erről majd valamivel később, az év során fogok beszámolni. Szóval feladat lesz bőven, örömmel, optimistán és izgatottan várom 2025-öt!
Engedjék meg, hogy végül kihasználjam az alkalmat és minden gyógyszerésznek, gyógyszertári és kórházi dolgozónak és minden kedves partnerünknek sikerekben gazdag, boldog új évet kívánjak!
- ra -
2025. január 2.